10 ciekawostek na temat whisky

 

Whisky - kilka słów wstępu

 

Whisky to bardzo szanowany, dostojny alkohol, często kojarzony z męskimi spotkaniami. Jej różnorodność i wyjątkowość zachwyca smakoszy na całym świecie. Odrobina tego trunku podana w odpowiednim szkle sprawia, że wieczór staje się szansą na relaks w towarzystwie palety smaków i aromatów.

 

10 ciekawostek na temat whisky

 

Przejdźmy więc do konkretnych faktów i ciekawostek:

1. Podstawowym dylematem, który dotyczy whisky, jest nazewnictwo tego alkoholu. Whisky czy może whiskey? Okazuje się, że obydwa określenia są poprawne! Rozróżniają one produkty pochodzące z różnych części świata. Whisky dotyczy alkoholu produkowanego w Szkocji, zaś Whiskey to określenie, które przypisuje się do trunków prosto z USA czy też z Irlandii. Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły, czyli amerykańska marka Maker's Mark, która określa swój alkohol mianem whisky.

 

2.  Domem rodzinnym whisky jest oczywiście Szkocja i o dziwo tam najtrudniej napić się tego alkoholu. Powodem jest to, że większa jego część jest wywożona za granicę, a przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych. Na początku XIX na każdą osobę zamieszkującą USA, która osiągnęła wiek powyżej 15 lat, przypadało aż 88 butelek whisky rocznie!

 

3. Pierwsza lepsza wizyta w sklepie pozwala nam ocenić, jak duże różnice w cenie widać na półkach w dziale whisky. Można kupić butelki na każdą kieszeń oraz takie, które będą świetnym prezentem tylko na jakąś wyjątkową okazję. Są też takie, których cena po prostu zwala z nóg. W 2018 roku padł rekord, albowiem pewien azjatycki kolekcjoner zakupił whisky za zawrotną sumę ponad miliona dolarów. Macallan Valerio Adami to 60 letni trunek, o który zabijali się kolekcjonerzy na całym świecie.

 

4. 1875 rok to masakryczna data dla szkockiego przemysłu whisky. Ogromny pożar strawił jedną z większych destylarni w tamtym regionie. Pod wpływem ognia i wysokiej temperatury popękały beczki z trunkiem, który wylał się na ulice. Mówi się o trzynastu ofiarach śmiertelnych tego pożaru i o dziwo, osoby te nie spłonęły! Podobno umarły z przepicia spijanego z ulicy alkoholu.

 

5. Rok w rok wybierany jest najlepszy alkohol w kategorii Whisky. Odbywa się to podczas wyjątkowo dostojnego wydarzenia, jakim jest World Whiskies Awards. Taki event zbiera koneserów bursztynowego trunku z całego świata, a znakomite jury wybiera ten najbardziej wyjątkowy alkohol. W 2019 roku pierwsze miejsce zajęła japońska duma, czyli 21-letnia Suntory Whisky Hibiki. Jest to kolejny sukces Japonii w tym konkursie, ale warto pamiętać także o Szkocji, ponieważ 30-letnia whisky Tomatin zdobyła tytuł alkoholu o najlepszym designie.

 

Przeczytaj także: 10 Faktów na temat Wódki

 

6. Bill Wilson to założyciel słynnego stowarzyszenia Anonimowych Alkoholików określanego skrótem AA. Jest to szansa dla tych, którzy w odpowiednim czasie zorientowali się, że wypili za dużo alkoholu w swoim życiu. Chwała więc Billowi za jego dobry uczynek, jednakże sam założyciel okazał się prawdziwym hipokrytą. Na łożu śmierci, zamiast papieru i długopisu do spisania testamentu, poprosił o szklaneczkę whisky.

 

7. Okazuje się, że whisky znana jest nie tylko na całym świecie. Alkohol ten znalazł się nawet w kosmosie. Wykonano doświadczenie, podczas którego wysłano próbki destylatu i opalane drewno na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tam astronauci starali się odtworzyć proces dojrzewania alkoholu. Identyczne próbki znajdowały się na ziemi, by porównać smak i aromat powstałego trunku. Okazuje się, że na orbicie nie zachodzą żadne procesy biologiczne, a smak whisky z kosmosu był wyjątkowy jak na ten rodzaj alkoholu: dominowała w nim guma, butelka oraz wędzona ryba.

 

8. Podczas okresu prohibicji w Stanach Zjednoczonych sprzedaż alkoholu była zakazana. Wyjątkiem była oczywiście whisky w ilościach leczniczych. Można więc z tym połączyć bardzo szybki rozwój sieci aptek The Walgreens. W trzynaście lat ich ilość zwiększyła się z 20 do aż 400.

 

9. Whisky nabiera smaku i aromatu leżakując w beczkach. Niemiecki producent tego alkoholu wyszedł z innego założenia. Gotową whisky, przed zabutelkowaniem, przelał po gołych piersiach modelek Playboya. Cena alkoholu była dość wysoka, jednakże prawdziwi koneserzy wiedzą, że fakt ten nie miał wpływu na smak i aromat trunku. Raczej na jego sławę i rozgłos.

 

10. Wiadomym jest fakt, że whisky w beczkach paruje. Z każdym dniem ubywa jej, lecz dawniej nie znano takiego wytłumaczenia. Myślano zaś, że to aniołowie przychodzą i spijają część alkoholu jako nagrodę za dobrze przygotowany za ich zgodą trunek.

 

Sprawdź: AUCHENTOSHAN 21YO WHISKY