Absynt na prezent
Absynt to destylowany trunek na prezent, który posiada dużą zawartość alkoholu (45-74% ABV) spirytus pozyskiwany z roślin, w tym z kwiatów i liści Artemisia absinthium (piołun), - stąd też została zaczerpnięta nazwa trunku - wraz z zielonym anyżem, słodkim koprem i innymi ziołami leczniczymi i kulinarnymi. Jest również znany jako „La Fée Verte” („Zielona Wróżka”).
Absynt na prezent
W niektórych krajach zwyczajem jest wręczanie alkoholu w prezencie na Boże Narodzenie. W innych krajach zwyczajem jest wręczanie alkoholu w prezencie podczas uroczystości sylwestrowych. Często też przynosi się alkohol gospodarzom przyjęcia, w którym uczestniczy się jako gość. Jest to dobrze widziane, a świat alkoholi jest tak szeroki, że łatwo dopasować odpowiedni trunek na daną uroczystość czy też okazję. Najczęściej jest to wino, choć wybór trunku zależy od gustu gospodarzy, ale i gości.
Absynt na prezent to również wysokoalkoholowy alkohol na prezent. Tradycyjnie wytwarza się go z piołunu (Artemisia absinthium), zielonego anyżu i innych ziół, w tym z kopru włoskiego. Absynt powstał w Szwajcarii pod koniec XVIII wieku. Charakterystyczną cechą absyntu jest to, że zawiera bardzo wysoki stosunek alkoholu do wody, zazwyczaj około 55% objętości alkoholu. Ten wysoki poziom alkoholu sprawia, że absynt ma charakterystyczny, mocny smak i zapach, który nie każdemu będzie pasował, jednak warto spróbować, by przekonać się samemu.
Zielony trunek — wręcz komuś absynt w podarunku!
Absynt na prezent tradycyjnie ma naturalny zielony kolor, ale może być również bezbarwny. Czasami jest określany jako „la fee verte” („zielona wróżka”). Historia absyntu rozpoczyna się pod koniec XVIII wieku, kiedy został przekazany wojskom francuskim jako środek zapobiegający malarii. Pierwsze odnotowane dowody obecności absyntu w południowym regionie Francji pojawiły się około 1790 roku. Do roku 1915 wytwarzanie oraz sprzedaż alkoholu zwanego „zieloną wróżką” były zakazane w większości państw europejskich i USA.
Absynt został po raz pierwszy wydestylowany w Szwajcarii pod koniec XVIII wieku. Stał się bardzo popularny jako napój alkoholowy we Francji, szczególnie wśród paryskich artystów i pisarzy. Francuski poeta Arthur Rimbaud twierdził, że absynt „podsuwa pomysły” i „sprawia, że chce się robić różne rzeczy”. Trunek został zakazany we Francji i był też zakazany w wielu krajach na świecie do 1915 roku z powodu obaw o jego szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. W XIX wieku uważano, że absynt (o dużej zawartości alkoholu) powoduje poważne problemy zdrowotne, takie jak halucynacje, konwulsje i choroby psychiczne. Właśnie to doprowadziło do jego zakazu w wielu krajach na całym świecie. Obecnie nie ma jednak obaw o to, że absynt rzeczywiście ma zły wpływ na pijące go osoby. Nie potwierdzono, że absynt ma właściwości psychoaktywne.
Żaden absynt na prezent nie jest taki sam — każda precyzyjna i specjalna destylacja daje wybitny smak w przeciwieństwie do alkoholi niższej jakości, które aż do ostatniego łyka smakują zwyczajnie. Podziel się nim z osobami, na których Ci zależy. Pamiętajmy jednak, że alkohol przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Zobacz również inne alkohole na prezent: bourbon na prezent, brandy na prezent, gin na prezent, rum na prezent, tequila na prezent, whisky na prezent, wino na prezent, sake na prezent, likier na prezent, wódka na prezent, kosze z alkoholem na prezent